Przedłużenie ważnych terminów bilansowych, CIT i PIT.
I. PRAWO BILANSOWE
Przedłużono terminy dotyczące sprawozdań finansowych za 2020 r. Dłuższe terminy dotyczą zarówno organizacji non-profit, jak i sektora prywatnego oraz sektora publicznego.
Źródło zmiany terminów – na jakiej podstawie doszło do przedłużenia terminów?
30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 26 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz.U. z 2021 r. poz. 572; dalej: rozporządzenie zmieniające).
Przedmiot zmiany – co uległo zmianie?
Rozporządzenie zmieniające wprowadziło zmiany do rozporządzenia Ministra Finansów z 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 570 ze zm.). Na jego podstawie:
- termin przekazania sprawozdania finansowego Szefowi KAS, określony przez art. 45 ust. 5 updof, dotyczący podatników PIT prowadzących księgi rachunkowe – przedłużono do 31 lipca 2021 r.,
- termin zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień kończący rok obrotowy, określony przez art. 12 ust. 2 pkt 1 uor – przedłużono o 3 miesiące, a w przypadku jednostek sektora finansów publicznych posiadających osobowość prawną – przedłużono o miesiąc,
- termin sporządzenia za rok obrotowy zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej, określony przez art. 24 ust. 5 pkt 2 uor – przedłużono o 90 dni, a w przypadku jednostek sektora finansów publicznych posiadających osobowość prawną – przedłużono o 30 dni,
- termin zakończenia inwentaryzacji, określony przez art. 26 ust. 3 pkt 1 uor – przedłużono o 90 dni, a w przypadku jednostek sektora finansów publicznych posiadających osobowość prawną – przedłużono o 30 dni,
- termin sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego, określony przez art. 52 ust. 1 uor – przedłużono o 3 miesiące, a w przypadku jednostek sektora finansów publicznych posiadających osobowość prawną – przedłużono o miesiąc,
- termin zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, określony przez art. 53 ust. 1 uor – przedłużono o 3 miesiące, a w przypadku jednostek sektora finansów publicznych posiadających osobowość prawną – przedłużono o miesiąc.
Zmiany powyższych terminów dotyczą:
- jednostek, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości (z wyjątkiem jednostek prowadzących działalność, do której stosuje się przepisy ustaw, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym) oraz
- jednostek sektora finansów publicznych posiadających osobowość prawną.
Ważne!
Przedłużenie powyższych terminów ma zastosowanie do obowiązków dotyczących roku obrotowego kończącego się po 29 września 2020 r., jednak nie później niż 30 kwietnia 2021 r., których termin wykonania nie upłynął przed 31 marca 2021 r.
Przykład
Spółka kapitałowa, której rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości (uor) była zobowiązana do:
- sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2020 r. nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego, tj. w terminie do 31 marca 2021 r., co wynikało z art. 52 ust. 1 uor,
- zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2020 r. nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, tj. w terminie do 30 czerwca 2021 r., co wynikało z art. 53 ust. 1 uor.
Na podstawie rozporządzenia zmieniającego termin na sporządzenie i zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2020 r. został przesunięty o 3 miesiące. Wobec tego roczne sprawozdanie finansowe jednostki za 2020 r. może zostać:
- sporządzone nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, tj. do 30 czerwca 2021 r.
- zatwierdzone przez uprawniony organ nie później niż w ciągu 9 miesięcy od dnia bilansowego, tj. do 30 września 2021 r.
KONIEC PRZYKŁADU
Ważne!
Przesuniecie terminu dotyczy wyłącznie sporządzenia i zatwierdzenia jednostkowego sprawozdania finansowego. Przepisy rozporządzenia nie przewidują przesunięcia terminu sporządzenia i zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, o którym mowa w art. 63c ust. 2 i ust. 4 uor. Wobec tego skonsolidowane sprawozdanie finansowe należy sporządzić w terminie do 31 marca 2021 r. i zatwierdzić w terminie do 30 czerwca 2021 r.
Ponadto przedłużono również termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego w spółdzielniach mieszkaniowych. Na podstawie §3b rozporządzenia zmieniającego termin ten w przypadku:
- spółdzielni mieszkaniowych, o których mowa w ustawie z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w których ustawowy termin zwołania walnego zgromadzenia przypadał w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, trwającego w dniu wejścia w życie ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw lub ogłoszonego bezpośrednio po okresie trwającym w dniu wejścia w życie tej ustawy – przedłuża się do dnia odbycia walnego zgromadzenia, o którym mowa w art. 90 tej ustawy;
2. jednostek innych niż spółdzielnie mieszkaniowe, które nie są spółkami kapitałowymi, spółkami komandytowo-akcyjnymi, spółkami jawnymi lub komandytowymi, których wszystkimi wspólnikami lub akcjonariuszami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej, w których:
a) liczba członków organów zatwierdzających przewyższa ograniczenia w zakresie zgromadzeń, spotkań i zebrań, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
b) brak jest możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość
– przedłuża się do 6 tygodni od dnia ustania przesłanki, o której mowa w lit. a) lub b).
Przedłużenie tych terminów ma zastosowanie do zatwierdzania sprawozdań finansowych za lata obrotowe kończące się po 29 września 2020 r.
II. PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
Podatnikom CIT przedłużono terminy dotyczące złożenia rocznego zeznania podatkowego i zapłaty podatku dochodowego za rok podatkowy, który zakończył się w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r.
Źródło zmiany terminów – na jakiej podstawie doszło do przedłużenia terminów?
30 marca 2021 r. weszło również w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 25 marca 2021 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 571; dalej: rozporządzenie zmieniające w sprawie CIT).
Przedmiot zmiany – co uległo zmianie?
Rozporządzenie zmieniające w sprawie CIT przedłużyło podatnikom CIT do 30 czerwca 2021 r. termin, określony przez art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, do:
- złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym, który zakończył się w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r.,
- wpłaty podatku należnego wykazanego w ww. zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Rozporządzenie w sprawie CIT przedłużyło również do 30 czerwca 2021 r. termin do wykonania przez podatników CIT obowiązku, o którym mowa w art. 7aa ust. 9 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli pierwszy rok opodatkowania tych podatników ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych rozpoczyna się w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 1 marca 2021 r.