Jakie inne zobowiązania można regulować z rachunku VAT
Chociaż środki zgromadzone na rachunku VAT należą do podatnika, to ma on ograniczone możliwości ich użycia. Dotychczas z rachunku VAT rozchód środków pieniężnych mógł nastąpić wyłącznie na cele związane z regulowaniem zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług oraz jego pochodnych (odsetki za zwłokę, dodatkowe zobowiązanie podatkowe, itp.)
Z dniem 1 listopada 2019 r. znowelizowano brzmienie art. 62b ust. 2 pkt 2 i pkt 9 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 2187 ze zm.) co spowodowało, że z rachunku VAT – w zakresie określonym tym przepisem – będzie można teraz uregulować także zobowiązania z tytułu:
- podatku dochodowego od osób prawnych,
- podatku dochodowego od osób fizycznych,
- podatku akcyzowego,
- należności celnych,
- należności z tytułu składek ZUS.
Wymienione zobowiązania publicznoprawne będzie mógł pobrać z rachunku VAT także poborca podatkowy w przebiegu zajęcia na podstawie administracyjnego tytułu wykonawczego. Dotychczas w ramach postępowania egzekucyjnego z rachunku VAT możliwe było wyłącznie przeprowadzenie egzekucji w zakresie podatku VAT. Na skutek nowelizacji przepisów w postępowaniu tym – w przypadku, gdy na rachunku VAT będą znajdowały się odpowiednie środki – komornik będzie mógł ściągnąć także ww. zobowiązania, w tym z tytułu CIT, PIT i ZUS.