Branża budowlana od zawsze była szczególna, jeśli chodzi o rozliczenie VAT. Opodatkowanie usług budowlanych jest jednym z trudniejszych zagadnień na gruncie VATU. Dlatego polecę Wam artykuł, który w sposób kompleksowy porusza zagadnienia podatkowe właściwe dla tej branży. Tekst, napisany przeze mnie dla Wydawnictwa C.H.Beck Sp. z o.o, został opublikowany 22.12.2021 r. . w systemie Legalis Księgowość Kadry Biznes. Uwzględnia on zmiany przepisów, które zaczną obowiązywać od 1.1.2022 r. Dostęp do oryginalnej treści tego artykułu: https://sip.legalis.pl/document-full.seam?documentId=mjuwelrsgyydgojrgizdg W systemie Legalis w dniuWięcej oUsługi budowlane w obrocie krajowym – aktualne problemy związane z rozliczeniem VAT (…)
Indywidualna praktyka lekarska – forma opodatkowania
Ze względu na ciekawą tematykę polecę Wam artykuł napisany przeze mnie dla Wydawnictwa C.H.Beck Sp. z o.o, który został opublikowany 9 listopada 2021 r. . w systemie Legalis Księgowość Kadry Biznes. Tekst uwzględnia zmiany przepisów wprowadzane w ramach Polskiego Ładu, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Dostęp do oryginalnej treści tego artykułu: https://sip.legalis.pl/document-full.seam?documentId=mjuwelrsgyydgobxg4ydi Dotychczas lekarze prowadzący indywidualną praktykę lekarską zazwyczaj rozliczali podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, opłacając z tego tytułu podatek liniowy. Ze względuWięcej oIndywidualna praktyka lekarska – forma opodatkowania (…)
Transakcja łańcuchowa na terytorium krajów trzecich – rozliczenie podatkowe i ujęcie w księgach rachunkowych
Dziś polecę Wam artykuł napisany przeze mnie dla Wydawnictwa Rachunkowość Sp. z o.o. (Wydawca pisma Stowarzyszenia Księgowych w Polsce), który ukazał się w miesięczniku „Rachunkowość” nr 10/2021. Dostęp do oryginalnej treści tego artykułu: https://rachunkowosc.com.pl/transakcja-lancuchowa-na-terytorium-krajow-trzecich-ujecie-w-ksiegach-rachunkowych Spółka prowadząca księgi rachunkowe kupuje towary w Chinach i sprzedaje do krajów trzecich (np. RPA). Towar nie przechodzi przez terytorium Polski, jest wysyłany bezpośrednio do klientów przez producenta w Chinach. Odbiór towaru następuje na dwa sposoby, tj. na terytorium Chin przez agenta, który działa w imieniuWięcej oTransakcja łańcuchowa na terytorium krajów trzecich – rozliczenie podatkowe i ujęcie w księgach rachunkowych (…)
Rekompensaty otrzymywane przez pracowników zdalnych w przychodach ze stosunku pracy i podstawie wymiaru składek ZUS
W związku ze stanem epidemii wywołanym przez COVID-19 zmienił się sposób świadczenia pracy. Tam gdzie pozwalał na to rodzaj pracy świadczonej przez pracownika pracę stacjonarną zastąpiła praca zdalna. Wprowadzenie pracy w trybie zdalnym miało zapewnić ochronę pracownikom przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2, przy jednoczesnej ciągłości pracy. Zmiana sposobu świadczenia pracy spowodowała jednak po stronie zdalnych pracowników wzrost domowych rachunków za media oraz zwiększone zużycie własnych mebli i sprzętu komputerowego. Czy świadczenia otrzymane od pracodawców na pokrycie tych zwiększonych wydatków stanowią przychódWięcej oRekompensaty otrzymywane przez pracowników zdalnych w przychodach ze stosunku pracy i podstawie wymiaru składek ZUS (…)
CIEKAWOSTKI: Kompensata jednostronna oraz kompensata umowna dotycząca transakcji objętej MPP a sankcje w CIT/PIT
Kompensata (potrącenie) to znany wszystkim sposób na rozliczenie wzajemnych należności i zobowiązań pomiędzy przedsiębiorcami. Na skutek dokonanej kompensaty wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Kwota wierzytelności, która pozostała po potrąceniu podlega dalszemu rozliczeniu, np. poprzez zapłatę lub kolejne potrącenie. W obrocie gospodarczym funkcjonuje kompensata jednostronna oraz kompensata umowna. W materiale przeczytasz: na czym polega różnica pomiędzy kompensatą jednostronną a kompensatą umowną, czy każda forma kompensaty umożliwia rozliczenie kosztu (zobowiązania) o wartości przekraczającej 15 tys. zł w kosztach uzyskaniaWięcej oCIEKAWOSTKI: Kompensata jednostronna oraz kompensata umowna dotycząca transakcji objętej MPP a sankcje w CIT/PIT (…)